środa, 14 grudnia 2016

Książkowanie| Bliżej być nie może - Tak blisko - Tammara Webber

… czyli krótko, zwięźle i na temat.

Znalezione obrazy dla zapytania easy tammara webber

Jacqueline wiele poświęciła w imię uczucia do swojego chłopaka. Poszła razem z nim na uniwersytet, który on wybrał i zaczęła studiować ekonomię, by być blisko niego. Wszystko się kończy niedługo po rozpoczęciu roku akademickiego. Zakończenie trzyletniego związku nie wpływa korzystnie na dziewczynę, poświęciła swoje marzenia, by być ze swoim ukochanym. Po zerwaniu straciła nie tylko miłość, ale i większość znajomych. Musi uporać się też z natrętnym kolegą. Po jednej z imprez ją napastował, ale próbie gwałtu przeszkodził nieznajomy chłopak – Lucas. Intrygujący, obeznany, obdarzony talentem artystycznym i z bagażem przeszłości. Kim on jest?

Tak blisko nie jest objawieniem współczesnej literatury, ale wyróżnia się na tle innych książek o podobnej tematyce. Wszystko to następuje za sprawą treści. Od początku mamy zagadkę, kim jest Lucas? Ale powieść idzie w zupełnie innym kierunku, niż można się było tego po niej spodziewać. Główne pytanie o przeszłość Lucasa nie przewija się tak często w pierwszej połowie książki, dopiero później główna bohaterka zaczyna się interesować jego tożsamością.

Cały konspekt książki jest bardzo prosty, można by powiedzieć, że już tradycyjny. Ale miłość nie gra tu pierwszych skrzypiec w ten sam sposób co zawsze. Tammara Webber skupiła się przede wszystkim na dopracowaniu historii Jacqueline. Na jej relacji ze swoim licealnym chłopakiem, na motywach, które nią kierowały, aby pójść z nim na studia, na które nie chciała iść, na jej problemach rodzinnych i tych związanych z niedoszłym gwałcicielem. To jest przede wszystkim opowieść o dziewczynie, która wychodzi z cienia zaborczego chłopaka, przekonuje się, że inwestycja w siebie najbardziej opłaca się na przyszłość.

Znalezione obrazy dla zapytania easy tammara webber quotes

Tak blisko oprócz młodzieńczej miłości porusza też poważny temat molestowania seksualnego. Autorka kreując postać Jacqueline pokazuje, że ten temat może dotyczyć każdego i że ukrywanie się ze swoim bólem nikomu nie pomoże, a nawet może zaszkodzić. To podejście do tego tematu bez dystansu, bez nabierania wody w usta – prosto i otwarcie. Zmiana, która następuje w Jacqueline, jej nastawienie do zmiany sytuacji oraz sposób, w jaki swoimi czynami inspiruje dziewczyny i kobiety, aby nie dawały się zastraszać i molestować. Że wszystkie próby napastowania i gwałtów nie wynikają z ich winy.

Oprócz wszystkich pozytywów, trafił się też jeden negatywny aspekt książki. Pasją Jacqueline jest muzyka. Od wielu lat gra na kontrabasie, ćwiczy z orkiestrą, udziela lekcji młodszym uczniom. Wszystko bardzo dobrze było opisane w powieści, ale brakowało mi w tym wyrazistości. Autorka nie opisywała prób ani koncertów z udziałem dziewczyny. Całe jej hobby zawierała we fragmentach, w których Jacqueline mówi, że ma zajęcia, że musi iść poćwiczyć, albo że ma koncert. Nie usatysfakcjonowała mnie tak mała dawka kontrabasistki w kontrabasistce.


Zalet jest zdecydowanie więcej, a Tak blisko jest naprawdę warte uwagi. Można przy nim miło spędzić czas, zastanowić się nad słusznością swoich wyborów, dodać sobie odwagi, ale też przyjąć trochę pokory. To właśnie dla takich myśli powinno się przeczytać tę książkę, bo istnieje szansa, że po skończonej lekturze będziemy w stanie zmienić coś w swoim życiu. 


Znajdziesz mnie również tutaj: 
 Facebook: https://www.facebook.com/toreadornottoreadworld/ 
Instagram: https://www.instagram.com/thethirteenthbook/ 
Goodreads: https://www.goodreads.com/ewuniunia 
Snapchat: @ewuniunia

15 komentarzy:

 1. Mnie również z samego opisu wydało się zwyczajne. Chyba nie sięgnę po nią w najbliższym czasie, ale jeśli będę miała ochotę na odskocznię od elementów fantastycznych w literaturze, to pomyślę nad wyborem tej książki :)

  Pozdrawiam, Seeker Of The Books

  OdpowiedzUsuń
 2. Jak zaczęłam czytać tą recenzję, to jakoś nie byłam przekonana i pomyślałam sobie, że jakoś chyba mnie nie interesuje. Ale bliżej końca recenzji, tym bardziej byłam zaciekawiona. Pojawia się kilka elementów, które właśnie mogą wyróżniać tą książkę na tle innych, więc może kiedyś przeczytam :)
  Pozdrawiam,
  BOOK MOORNING

  PS: POZDRAWIAM I PRZYPOMINAM O KONKURSIE U MNIE NA BLOGU, DO WYGRANIA JEDNA Z DWÓCH ŚWIETNYCH KSIĄŻEK!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No jednak mimo swojej schematyczności ma w sobie coś, co ją odróżnia. Czytałam ją w wakacje i do tej pory tkwi w mojej pamięci. Może nie imiona bohaterów, ale zdarzenia i cała akcja

   Usuń
 3. Czytałam tej autorki Tak słodko i coś czuje, że inne jej powieści też będą dobre :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To są chyba książki z tej samej serii? Może nie kontynuacja, ale jakieś takie powiązane. Chociaż w sumie nie mam pojęcia xd

   Usuń
 4. Ta autorka jeszcze przede mną, ale niewątpliwe jest to, że kiedyś coś tej autorki przeczytam. ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ksiązka wydaje sie ciekawa mysle że sięgnę po nią niebawem :)
  Tymczasem zapraszam do siebie dopiero zaczynam :)

  http://ilovetravelingreadingbooksandfilms.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 6. Czytałam tę książki już dawno, choć z tego co pamiętam to mi się podobała. :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Słyszałam swego czasu wiele o książkach tej autorki, ale jakoś w końcu się do nich nie przybrałam. Na razie mnie nie ciągnie do nich, ale może jak trochę nadrobię swoje czytelnicze zaległości, to sięgnę. ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Jeszcze przysiądę do tej książki. Mam nadzieję, że już niedługo.
  Pozdrawiam
  https://bibliotekatajemnic.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 9. Książka może mi się spodobać, trzeba będzie się przekonać. :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Kurcze no, nie lubię ani obyczajówek, ani romansideł, ale ten tutaj twór zapowiada się naprawdę ciekawie i jestem mocno zaintrygowana! :D
  Kasia z Kasi recenzje książek :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Autorki nie znam, ale mam nadzieję że uda mi się to zmienić. Ogólnie powiem ci, że początkowo byłam sceptycznie nastawiona do tej książki, ale w miarę rozwoju twojej recenzji zmieniłam zdanie. Jest w niej kilka rzeczy, które myślę, że będą interesujące i chyba warto poświęcić wieczór bądź dwa. Będę się rozglądać, dzięki za rekomendacje.

  Pozdrawiam, Kejt_Pe
  Ukryte Miedzy Wersami

  OdpowiedzUsuń
 12. Twoja recenzja jest bardzo ciekawa. Gdyby nie moc książek po które chcę sięgnąć - z pewnością przeczytałabym ją po Twojej recenzji. Na pewno to doskonała lektura dla młodych kobiet.

  OdpowiedzUsuń
 13. Oh pamiętam, czytałam ją za czasów początków w liceum. Zakochałam się i przeczytałam ją w jedną noc. :D

  OdpowiedzUsuń

Każdy komentarz wskrzesza jednego jednorożca :D
Odwiedzam blogi wszystkich, którzy zostawili komentarz pod ostatnim postem ;)