niedziela, 20 grudnia 2020

Co słychać u Kim Dzong Una? - "Kim Dzong Un. Historia dyktatora" Jung H. Pak [RECENZJA]

Pewnie już wiecie, że moja miłość do Korei Północnej nie słabnie, a wręcz rośnie z każdym dniem i z każdą kolejną przeczytaną książką. Dlatego moja radość była nieokiełznana, gdy zobaczyłam kolejną pozycję o Kim Dzong Unie. A jestem jeszcze bardziej ukontentowana po lekturze i przyznaniu jej 4,5/5 gwiazdek!

Jest to książka idealna na początek, ale nie tylko. Na wstępie autorka wprowadza czytelnika w tematykę i to wszystko, co na przestrzeni ostatnich stu lat działo się na Półwyspie Koreańskim, bo ma to ogromne znaczenie w rozumieniu aktualnych wydarzeń. Dlatego zahaczamy jeszcze o japońską okupację Półwyspu, która miała miejsce na początku XX wieku, a także wojnę koreańską i postać Kim Ir Sena czyli czołowego przedstawiciela, ojca i założyciela narodu. Bo, jak to wielokrotnie jest podkreślane, Kim Dzong Un dostał w spadku po swoich przodkach państwo z bronią nuklearną i... No właśnie. Co z tym zrobi, to osobna historia i główna myśl tej książki.

Dowiemy się wiele rzeczy o Kim Dzong Unie, które należą raczej do tych mało znanych i tych bardziej odkrywczych. Jego dzieciństwo za granicą, tło rodzinne i zawirowania związane z sukcesją, a w końcu spontaniczne i szybkie przekazanie władzy, gdy miał 20 kilka lat. Ale! Najważniejsze i zdecydowanie najlepsze jest to, że autorka bardzo skupia się już na okresie rządów ostatniego Kima, jego polityce, broni atomowej, kolejnych próbach jądrowych, sankcjach i historii najnowszej czyli spotkaniach na najwyższym szczeblu z przywódcami USA czy Korei Południowej.

Moja ciekawość została zaspokojona, a także jestem bardzo zadowolona z wydźwięku tej książki, ponieważ w końcu ktoś w literaturze, która należy raczej do popularno-naukowej w rzeczowy sposób przedstawił problem państw koreańskich, a Korea Północna otrzymała należny jej szacunek. Nie ma tu powielania schematów i upraszczania spraw, co naprawdę bardzo mnie cieszy.

Poruszono też sposób, w jaki północnokoreańska broń atomowa wpływa na relację z innymi państwami i motywacje, jakie stoją za państwami interesującymi się sprawą. Jakby ktoś chciał się dowiedzieć, czemu tak Kimowi zależy na kontynuowaniu programu atomowego, a USA na jego zlikwidowaniu, to to jest dobry adres. Zaś co najważniejsze, chyba w końcu znaleźliśmy odpowiedź na pytanie, czemu rozmowy na temat denuklearyzacji są tak głośne i medialne, a mało rzeczowe i niezbyt skuteczne.

Żeby tego było mało, autorka jest znawczynią stosunków międzynarodowych, a do tego pracowała jako analityk w CIA i widać, że umie analizować informacje. Do tego książka może pochwalić się bogatą i rzeczową bibliografią, więc leci ode mnie kolejny duży plus!

I tak naprawdę te pół gwiazdki urwałam tylko dlatego, że w niektórych rozdziałach, gdy autorka odwołuje się do wszystkich trzech przywódców KRLD (lub po prostu kilku różnych członków rodziny z nazwiskiem Kim) to nie do końca umiała zaznaczyć, o której osobie mówi w danym momencie, przez co rodziło się małe zamieszanie.

Poza tym jestem naprawdę tą książką zachwycona, bo w rzeczowy sposób przedstawiała dobrze znany mi temat, ale równocześnie odkryła przede mną nową perspektywę problemu. A do tego napisana jest ciekawie i w przystępny sposób, więc czytanie jej jest bardzo przyjemne.

Czyli co, polecam każdemu, kogo ciekawi Kim Dzong Un, Korea Północna, bezpieczeństwo lub stosunku międzynarodowe, nieważne jak bardzo zaawansowana jest wasza ciekawość!FacebookInstagramGoodreadsTwitterGoogle+LubimyCzytać6 komentarzy:

 1. Znam kogoś, kogo z pewnością zainteresuje ta książka. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. To może być coś dla mnie, bo bardzo ciekawią mnie takie tematy :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie są to moje klimaty, ale przyznać, że z ciekawości bym przeczytała!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Książka jest tak napisana, że na pewno chciałabyś zgłębić temat KRLD bardziej :D

   Usuń

Każdy komentarz wskrzesza jednego jednorożca :D
Odwiedzam blogi wszystkich, którzy zostawili komentarz pod ostatnim postem ;)